Palla Ferenc állattenyésztő oldal

Húsnyúl, magyar-óriás nyúl, pulyka, házi tyúk, brahma-tyúk, posta-galamb, díszgalambok (mondain, strasszer) tenyésztése. -Eladó állatok-

R   É   Z   P   U   L   Y   K   A

dsc06261.jpg

Fajtaleírás:

Ennek a kistestű típushoz tartozó változatnak az eredete tisztázatlan. Beeck szerint a századfordulón Camburg (Saale megye) környékén az ottani udvarokban számtalan rézpulyka volt fellelhető. Dürigen 1923-ban a vörös színváltozattal együtt említette, ami genetikailag a vörös fajtacsoporthoz is tartozik. Ez a vörös változat tartalmazza a legtöbb pigmentet.

A rézpulyka tenyésztésében kétféle pipeszín fordul elő. Vannak sárgásszínűek sötétebb csíkozással, a többiek pedig kakaó barnák. Ennek alapján azt feltételezték, hogy ezek a sötétebb színű pipék idősebb korban is sötétebb pehelytollazatot viselnek majd, ez azonban nem így van. Ugyanis minden kakaóbarna pipe a vedlés után fehérszínű pehelytollazatot visel, ám a kabátjuk teltszínű. Ezzel ellentétben a sárgáscsíkos tollú pipék a megkívánt sötét pehelytollazatot viselik és vörös a tollszár. Ez a körülmény a találékony tenyésztőket arra a gondolatra serkentette, hogy a világos pehelytollazatú madarakat, mint vöröspulykákat állítsák ki, de ez utóbbi változatnál a fehér tollszár és a fehér pehelytollazat a standard szerint hibának számít.

A rézpulyka alapszíne egy élénkfényű telt rézbarna szín, amelynél a fedőtollak egyöntetűsége igen fontos. Az 1-2 mm széles feketés kéken csillogó végszegélyt a nyak, a mell, a has, a hát és a szárnyfedőtollakon többnyire csak a kakasok mutatják, míg a tojóknál ez csak mutatóban fordul elő. A faroktollak végén 2 cm széles világos szegély van, ami előtt egy hasonlóan széles sötétbarna szalag található. A pehelytollazat világosszürke, ugyanakkor a tollszár vörösesbarna kell, hogy legyen. Az evezőtollak lehetőség szerint minden mintázattól mentesek legyenek. A rézvörös szín itt világosabbnak mutatkozik, mint a testen. Ha a tojók nem mutatnak kifejezett fényt, akkor az ivarhoz kötött és nem lebírálandó. Ezzel ellentétben erős hiba a fehér pehelytollazat, valamint a fehérszínű tollak az evező és kormánytollak között. Ha a szegély durva, a kiállítási minőség jelentősen csökken. A láb színe fiatal állatokon sötétbarna, az időseken vörös.

A 80-as évek második felében az NDK kiállításokon, az új tenyésztésű madarakat bemutató részben fehérszárnyú rézpulykák is láthatók voltak. Ezek az állatok úgy néztek ki, mint a régebbi rézpulykák, világos "nagy tollazattal". A változat továbbtenyésztésétől azt várják, hogy a pehelytollazat kivilágosodik egészen a fehérig és eltűnik a tollak szegélyezettsége, végezetül a fehérszárnyú vörös és más tenyésztési irányok közötti különbség megszűnik.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 4
Heti: 17
Havi: 7
Össz.: 16 332

Látogatottság növelés
Oldal: Rézpulyka
Palla Ferenc állattenyésztő oldal - © 2008 - 2024 - pallafarm.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »